Marku, jak nyní funguje TROOPERS? Když jsou zakázané tréninky v halách, znamená to, že jako klub nyní nefungujete?

S trenéry všech kategorií se virtuálně setkáváme každý měsíc, sdílíme své zkušeností a hledáme cesty a způsoby, jak udržet děti u sportování a ve vzájemném alespoň virtuálním kontaktu. Začali jsme ukázkovými tréninky na YouTube, ale zde nám chyběla interakce s dětmi a mezi dětmi. Pokračovali jsme společnými tréninky na ZOOMu. 

Nyní kombinujeme vše, kde cítíme pozitivní odezvu od dětí a jejich rodičů – společné tréninky na ZOOMu, různé výzvy, týmové soutěže v rámci jednotlivých družstev a individuální tréninky na XPS pro starší kategorie (mladší žáci – junioři). Nyní trenéři dokončují přípravy na celoklubové soutěži, kde mezi sebou budou soutěžit jednotlivá družstva a samostatné družstvo vytvoří i trenéři. Uvažovali jsme i o týmu rodičů. 

Nespíme, jsme proaktivní, inspirujeme se i u ostatních klubů v rámci Českého florbalu, i v jiných sportech. Jednoho dne se vrátíme k prezenčním společným tréninkům a turnajům. Chceme na to být připraveni s co největším počtem hráček a hráčů. Chceme děti i v této době u sportu udržet.

Pokud srovnáš distanční a osobní tréninky, v čem vidíš hlavní problémy v nynější situaci?

Dnešní situace od nás všech (trenéři, rodiče, děti) vyžaduje vysokou dávku disciplíny a zaujetí pro sport. Disciplínu ve smyslu denního programu, do kterého patří i čas na sport v libovolné podobě. Námi pořádané tréninky jsou jen jedním dílkem ve sportovních aktivitách našich dětí. Imunitnímu systému nás i našich dětí velmi prospívá jakýkoliv pohyb, ideálně venku na čerstvém vzduchu – procházka, koloběžka, běh, brusle, běžky, sáňky,…

Vidíme, že ne všichni mají tuto disciplínu a zaujetí pro sport. V této době daleko snáz sklouzáváme do pohodlí naší komfortní zóny a setrváváme díky naší lenosti ve sladkém nicnedělání. Hledáme výmluvy, proč nyní nemůžeme sportovat. Vždyť jsou zavřené haly, nemůžeme spolu hrát, trénování doma „na suchu“ není ono…

Stejně tak vidíme, že ti, co chtějí, zůstávají aktivní – sportují, chodí ven, účastní se tréninků, pracují na sobě a zlepšují se. Jde to, i když jinak. Jen chtít a mít tu vnitřní sílu.

Víme, že mimo prezidenta klubu zastáváš i pozici trenéra. Co ti chybí, když se teď nemůžeš osobně vídat se svými svěřenci?

S Viki a klukama se vidíme dvakrát týdně na ZOOMu. Jasně, že je to jiné než se vidět osobně se všema na hale. Ale i tak si společně mákneme, proběhnou fórky, vyhecujeme se, zasoutěžíme si a společně strávený čas si užijeme.

I pro naše dorostence samozřejmě platí výše uvedené – ne všichni se našich tréninků účastní. Plánujeme proto s trenéry individuální rozhovor s každým hráčem. Věřím, že kluky zaktivujeme. Jsme dobrá parta, kterou chceme udržet a společně se dále posouvat – sportovně, lidsky.

Marek je v TROOPERS i trenérem. Na této fotce se svým synem Maxem slaví vítězství na Ostrava Cupu
Marek je v TROOPERS i trenérem. Na této fotce se svým synem Maxem slaví vítězství na Ostrava Cupu

Nyní odbočíme od toho, jak trénujete a co s florbalisty a florbalistkami děláte. Pojďme se podívat na výhledy do budoucna. Pracujete jako vedení klubu na něčem, co do budoucna klub posune? Můžeš některé věci jmenovat, nebo je to tajné?

Jednou z hodnot našeho klubu je otevřenost, tedy nic pro nikoho není tajné. Využíváme ve výkonném výboru a s trenéry tuto dobu i k práci dovnitř klubu. Super je, že nyní na tuto neviditelnou práci máme více času. Na výkonném výboru jsme odsouhlasili tréninkovou koncepci/sportovní strategii klubu – jak má vypadat náš hráč, naše hra, co se mají děti v jednotlivých kategoriích naučit a jakou formou, dovednostní provázanost mezi jednotlivými kategoriemi. Na únorové trenérské radě koncepci vystavíme zatěžkávací zkoušce – představit ji trenérům.

Dále upravujeme naše webové stránky o informace pro naše nováčky – aby se mohli co nejlépe a nejrychleji zorientovat co a jak funguje v našem klubu. Zapracovali jsme i na vyjasnění odpovědností a kompetencí členů výkonného výboru. Máme rozpracovanou náborovou strategii, logomanuál a redakční plán pro letošní rok. Chystáme se na lepší zviditelnění našeho klubu. Jsme připraveni pomoci s organizací MS juniorů v Brně – 24 našich dobrovolníků se již nemůže dočkat na světový florbal v Brně. Na léto připravujeme pro naše děti do Tuřan dva kempy. Zajímá vás více? Mrkněte na web Kempy - TROOPERS.

Máš ještě nějaké novinky z klubu, o které by ses rád podělil?

Pořád sníme o nové hale v Moravanech. Do haly v Tuřanech se se všemi tréninky již nyní nevejdeme. A to máme do budoucna další plány na další rozvoj. Druhá domácí hala bude skvělý dárek pro naše děti, hráče a hráčky. Když půjde vše hladce, tak na loňské územní rozhodnutí letos naváže příprava projektové dokumentace a stavební povolení. Pak by se mohlo začít v roce 2022 stavět. Podmínkou je schválení dotace Národní sportovní agenturou, ale hlavně souhlas moravanských radních a zastupitelů. Spousta práce. Ale kdo nemá sny a cíl, ten ho logicky nikdy nemůže dosáhnout.

Jak si osobně myslíš, že tato sezóna dopadne? Myslíš, že se ještě vrátíme na hřiště?

Tak to vím úplně přesně. Dříve nebo později se do hal zase vrátíme a naplno si užijeme alespoň letní turnaje, kempy, soustředění. Do příští sezóny budeme skvěle připraveni a hladoví po florbale. Taky vím, že naši chlapi (mužský A tým) ještě vítězně odehrají alespoň šest utkání a konečně a zaslouženě postoupí do první ligy. Jinak budeme muset odvolat z pozice „boha“ Ivoše Bartka. No a tomu se bude v jeho věku již jen těžce hledat podobné angažmá v podobně úspěšném klubu.

Podle Marka se situace s koronavirem do prázdnin zlepší a budou se konat letní turnaje
Podle Marka se situace s koronavirem do prázdnin zlepší a budou se konat letní turnaje

Díky moc za rozhovor.

Díky a pojďme se všichni hýbat!