Poslední zápasy základní části mužů AFL

Muži AFL měli v posledních 5 zápasech stále možnost bojovat o první místo tabulky. Povedlo se jim to?

Zpět na palubovce

Po dlouhé koronavirové pauze máme jako jedni z mála napříč celým sportovním světem možnost kompletně dohrát rozehranou sezonu – byť v trochu zrychleném režimu. Možnost dohrávky nás lehce zaskočila. Nicméně jdeme do toho po hlavě a svoji na nějaký čas poslední sezonu v AFL hodláme zužitkovat, co to půjde.

Žádný vyloženě sluníčkový návrat nás nečekal. Prvním soupeřem nám byl FBC Atlas Floorballpoint, tedy jediný soupeř od konce září, který nás porazil, i když ne za plný počet bodů (6:7 pn). Mohlo by se zdát, že bezflorbalová karanténa způsobí ryze ležérní tempo obou týmů, opak však byl pravdou. Hned z počátku byli všichni hráči poměrně v pohybu a v úvodu utkání se zrodilo několik dobrých šancí. Měli jsme o trochu víc štěstí a po necelých třech minutách se dostali do vedení. Skóre otevřel kapitán Marek Těšlík. Necelou minutu na to zvýšil náskok ze samostatného úniku Petr Kořenek.

V zápase s Atlasem jsme si rychle vybudovali důležitý náskok

I přes poměrně vyrovnanou hru jsme se o dvě minuty později dostali do vedení o 3 branky zásluhou rodinné spolupráce střelce Vojtěcha Langáška a nahrávajícího Jindřicha Jedličky. Začátek utkání v podstatě rozhodl i o jeho konci. Zápas se nesl ve vyrovnaném duchu po celou dobu, na každý náš gól nacházel Atlas odpovědi. Počet vstřelených branek narůstal na obou stranách. Dobře rozehraný zápas jsme nehodlali pustit. Vše vyústilo v naši výhru 8:5. Velice cenným pokaranténním hattrickem se blýskl Petr Kořenek, který ho stihl dokonce ještě před polovinou zápasu. Zdravíme také hostujícího hráče Atlasu, kapitána Mužů C, Tomáše Knotka a dovolujeme si poradit, že černo-zelené dresy jsou slušivější.

Ve druhém utkání předposledního kola nás čekal nepříliš oblíbený soupeř, Zbojníci Komín. Zápas začal jako předešlý s Atlasem, vytvořením dobrého náskoku, ale tentokrát s větším časovým rozestupem. Zbojníci však byli poměrně aktivní a místy ukazovali, že teď se hraje nová soutěž a co bylo před nechtěnou přestávkou, už patří minulosti. Hra se vyvíjela poměrně slušně, totéž se však nedalo říci o stavu zápasu. Zbojníci časem natrhli gólový polštář do podoby 4:3. Snahu odnést si alespoň bod měli velikou, i jejich brankářka se několikrát proběhla ke střídačce kvůli pokusu s power play, nebylo jim to ale nic platné.

Lukáš Hanáček našel na brankářku soupeře recept

Zápas se nám podařilo dotáhnout do vítězného konce. O gólové příspěvky se rovným dílem rozdělili Lukáš Hanáček a Petr Kořenek, každý po dvou vstřelených brankách.

Po zápase se Zbojníky následovala předlouhá, téměř tří a půl hodinová, přestávka. Naštěstí nám přálo počasí, tak jsme si před Startem udělali krásný nedělní piknik a nachytali první letošní bronz. Byl to sice kouzelný teambuilding, zákonitě se to ale muselo projevit v posledním utkání. A taky že projevilo. Zápas s FBC Huston svou rychlostí, přesností a sílou v osobních soubojích připomínal spíše přátelské utkání ligy veteránů s věkovým limitem 50+ . První branka padla až téměř v polovině utkání po krásném nahození Vojtěcha Langáška a možná ještě o trošičku hezčí teči Jindřicha Jedličky. Kromě postupně narůstajícího skóre TROOPERS se na hřišti vlastně nic moc zvláštního nedělo. Duel skončil poměrně přesvědčivým výsledkem 8:0 pro nás. Skoro každý si v něm našel kanadský bod. Jako tv utkání bych tento zápas asi nedoporučil, to už je mnohem zajímavější ranní evergreen České televize, pořad Panoram

O týden později

Přesně týden po ospalém utkání s Hustonem čekalo na TROOPERS poslední kolo základní části, celkem dva zápasy. První tým soutěže Amici Brno nám stále unikal o dva body, bylo tedy o co hrát. Naděje umírá poslední.

Klíčovým zápasem v několika ohledech byl ten první s Téměř poloprofesionály. TROOPERS potřebovali neztratit body kvůli hypotetické šanci na první místo v soutěži a TPPčka nás museli za každou cenu porazit kvůli teoretické šanci na naše druhé místo. Nutno dodat, že s týmem Téměř poloprofesionálů nás pojí přátelské vztahy. Derby by bylo pikantní i bez tabulkové matematiky. Zápas začal v solidním tempu. Do minuty od prvního hvizdu už lovil soupeřův brankář míček zpoza svých zad díky chytrému nahození Vojtěcha Langáška. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Střelou z volného úderu od levého mantinelu se radoval soupeř. Jedna branka by byla k radosti málo, tak si soupeř dopřeje stejný pocit ještě v téže minutě a tím otáčí vývoj zápasu. Třetí rána od prokletého levého mantinelu přichází zanedlouho a situace se stává vážnou. Kluci z TPP mají více ze hry, je jich plné hřiště a stále přidávají na tempu.

Téměř poloprofesionálové nás v zápase donutili, abychom tahali za kratší kus provazu

Zatím veškeré snahy vedou jen k vynikajícím zákrokům soupeřova brankáře a další inkasované brance. Aby toho nebylo málo, stihneme si do půlky utkání zahrát ještě oslabení. Skóre se však nepohnulo, prohráváme o tři góly, brankář v soupeřově brance se solidně rozchytal a soupeř má stále více ze hry. Situaci se nekompromisní střelou v přesilovce pokusí zvrátit Adam Hanáček, to je ale jen dočasná náplast, zanedlouho soupeř využívá svou druhou přesilovku a vrací si pohodlné vedení. Utkání pomalu, ale jistě, spěje ke svému závěru, tudíž přichází čas pro power play, na kterou jsme si nechali více než 6 minut, poměrně dost času. Držíme míček, ale bída a zmar pokračuje. Brankový rozdíl se podaří snížit Lukáši Hanáčkovi až ve chvíli, kdy nám TPPčka trochu pomohu vlastním vyloučením. Kromě střely do naší prázdné branky se už ale nestane nic zásadního. Téměř poloprofesionálové si po výhře 6:3 odnáší naprosto zasloužené 3 body. Ukončili naši 13 zápasovou výherní šňůru bez ztráty jediného bodu a berou nám i teoretickou naději na první místo po základní části. Budiž nám útěchou, že nenastříleli dost branek k tomu, aby nás ještě mohli odsunout na třetí příčku. Někdy je třeba utrpět porážku a myslím si, že vrátit se nohama na zemi před nadcházejícím play off není úplně od věci.

V posledním zápasu proti Ho Či Minovu Komandu už pro nás z pohledu tabulky nebylo o co hrát. Byla tu však ona hořká pachuť utrpěné porážky a matného výkonu z předešlého utkání. Nikdo si nechtěl úplně pokazit nedělní ráno, chtěli jsme si tak spravit chuť právě na Komandu. Šňůra smůly umí být ale stejně nakažlivá jako ta výherní, a tak i přes počáteční tlak jsme to my, kdo kapituluje jako první.

Dali jsme kolenům, co potřebují. A klukům z Komanda taky

Přes všechny slibné šance přichází vyrovnání z hole Petra Kořenka až v osmé minutě. Vyrovnaný stav pak v náš prospěch překlápí Marek Těšlík. Od té doby se nám na čepele vrací klid, pohoda i herní jistota, počet vstřelených branek narůstá a Komando postupně jen koriguje na konečných 8:3.

Ohlédnutí za základní částí

Tímto zápasem se uzavřela základní část AFL, ve které končíme na skvělém druhém místě s 55 body a poměrem branek 127:55. Na 56 z nich, konkrétně 34 gólech a 22 asistencních, se podílel Jindřich Jedlička. Od vítěze ho dělily pouhé 2 body. V základní části jsme prohráli pouze 4x z 22 zápasů. Sezóna potud byla jednoznačně úspěšná, připomínat nám to bude i z pověrčivosti dosud téměř neosahaný pohár.

Pohár za 2. místo v základní části

Tím to ale nekončí. V sobotu 30. května čekalo muže první kolo play off. To bude úplně jiná soutěž. Pavouk zápasů sliboval už předem silného soupeře do prvního kola, a tak se také stalo. V prvním kole budeme válčit s týmem Sexy bonbonky, ve kterém působí i fanouškům TROOPERS ne úplně neznámý Marek Horáček alias Tonda Pupkáč, určitě tedy bude o co hrát.